Chyba każdy się z tym zgodzi, że zabawa klockami Lego poza sporą dawką codziennej rozrywki, może być rozwijająca, jak i kształtująca dla naszego dziecka. Podczas tworzenia budowli z elementów, rozwijamy sporo zdolności tego małego człowieka, które jakby nie było, będą procentowały w dalszym okresie rozwoju. Na co szczególnie wpływają klocki Lego?

Rozwój kreatywności i wyobraźni

Lego na pewno sprzyja kreatywności oraz zmusza poniekąd dzieci do myślenia. Pomaga niezmiernie rozwijać wyobraźnię, a do tego pobudza dzieci do kombinowania. Można wznosić budowle z tych klocków według zamieszczonych instrukcji, ale także nasze dziecko może sobie pozwolić na kreacje oryginalne. Dziecko musi niekoniecznie wymyślać jakieś nowe kształty. Może śmiało zbudować pojazd lub budynek, który to widnieje na opakowania. Do tego może to zrobić w sposób samodzielny i to bez żadnej instrukcji. Potrzeba stworzenia jest bardzo silna i to w każdym dziecku, które to poznaje świat. Dzięki zestawom klocków Lego może zostać ona zaspokojona w sposób naprawdę kreatywny.

Planowanie oraz spostrzegawczość

Zabawa Lego jest oparta na korzystaniu z instrukcji. Ta opcja jest idealna dla wszystkich zwolenników zestawów. Takowa forma pozwala na rozwinięcie umiejętności, spostrzegawczości, planowania oraz do tego także analizy. Szukanie odpowiedniej miejsc i klocków, w które się mogą wpasować, próba połączenia ze sobą przeróżnych elementów, a także rozkładanie sobie pracy na poszczególne etapy, to wszystko rozwija umiejętności dziecka, które w latach późniejszych będą mogły znacznie zaadaptować do zadań, które przed nim postawi dorosłe życie.

Nie możemy także pominąć sprawności manualnej. Łączenie oraz dopasowywanie do siebie klocków ma wpływ na nasze zdolności manualne, oraz także koordynację oko-dłoń. W dzieciństwie jest to bardzo ważne. Szczególnie pomiędzy piątym a dwunastym rokiem życia. Wówczas umiejętności te się dopiero kształtują. Prawidłowa zwinność, chwyt, czy też ruch ręki może brzmieć nieco skomplikowanie. Szczególnie u dziecka, które dopiero czynności tych się uczy. Jednak poprzez zabawę przychodzi to wszystko w sposób naturalny.